Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2011

ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ...

Ο διεθνής φορ "ξύπνησε" την κατάλληλη στιγμή, συνέθεσε φοβερό τρίο με Βιεϊρίνια και Γεωργιάδη και με δύο γκολ οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην πολύ σημαντική νίκη επί των Σάμροκ με 3-1. Εντυπωσιακός, κατά διαστήματα, στην επίθεση ο "Δικέφαλος", πέτυχε και τα τρία τέρματα στο πρώτο μέρος, ενώ είχε και δύο δοκάρια με τον Βιεϊρίνια. Δέχθηκε και πάλι γκολ από φάουλ, χωρίς όμως να ανησυχήσει...

Εύκολα πήρε την νίκη σήμερα ο ΠΑΟΚ στην έδρα της Σάμροκ Ρόβερς με σορ 1-3...! Πρωταγωνιστής  ήταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης που πέτυχε 2 γκολ και έστειλε τον μήνυμα ότι η θέση του είναι στο κέντρο της επίθεσης και όχι στο άκρο...!!Το άλλο γκολ το έβαλε ο Γιώργος Φωτάκης...Γενικά η επίθεση του ΠΑΟΚ ήταν πολύ θετική σήμερα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες με τον Βιειρίνια, τον Γεωργιάδη, το Λαζάρ και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση...!!!Με την νίκη της Ρουμπίν επί της Τότεναμ, ο ΠΑΟΚ χτύπησε πρωτιά στον όμιλο..

Αρχισε το παιχνίδι...

2' Ο Σέπαρντ σούταρε, ο Χαλκιάς μπλόκαρε την μπάλα

5' Δοκάρι ο ΠΑΟΚ... Ο Βιεϊρίνια μπαίνει στην περιοχή των Σάμροκ, σουτάρει, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Σαλπιγγίδης σουτάρει, αμυντικός των Σάμροκ διώχνει καθαρά με το χέρι, ο διαιτητής δεν δίνει το καταφενάστετατο πέναλτι

6' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης μετά από πάσα του Βιεϊρίνια σκοράρει. Ο διεθνής επιθετικός με πανέξυπνο πλασέ στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα
8' Ο Σαλπιγγίδης πιέζει τον Τόμσον, ο οποίος παρακινδυνευμένα τον ντριπλάρει και απομακρύνει
* Καλή κυκλοφορία από τους παίκτες του ΠΑΟΚ

10' Βαθιά μπαλιά του Λίνο στον Βιεϊρίνια, ο Πορτογάλος κάνει σέντρα σουτ, αναγκάζει τον Τόμσον σε απόκρουση, ο διαιτητής, όμως, δίνει άουτ

* Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σάμροκ έχουν την κατοχή, όμως, ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι, πέναλτι (στην ίδια φάση) που δεν του δόθηκε και γκολ
16' Ο Σαλπιγγίδης κάνει την σέντρα σουτ η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία του Τόμσον αλλά εκεί δεν βρίσκεται κάποιος παίκτης του ΠΑΟΚ να την σπρώξει στα δίχτυα
20' Ο Γεωργιάδης σουτάρει από πλάγια θέση, η μπάλα κοντράρει και φεύγει ελάχιστα έξω
* Ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά έχει επιβάλλει τον δικό του ρυθμό από το 15' και μετά επειδή έχει ανεβάσει πολύ ψηλά την αμυνά του. Ουσιαστικά πέντε και έξι παίκτες του "Δικεφάλου" πιέζουν τους Ιρλανδούς έξω από την γραμμή της μεγάλης περιοχής της ομάδας τους
23' Εξυπνη μπαλιά του Φωτάκη, ο Σαλπιγγίδης υποδεικνύεται για λίγο οφσάιντ
27' Φοβερή πάσα του Βιεϊρίνια στον Λίνο, ο τελευταίος προσπαθεί να πλασάρει τον Τόμσον, ο οποίος διώχνει την τελευταία στιγμή
28' Ο Σνάουτσνερ σεντράρει, γίνεται αποδέκτης της μπάλας ο Γεωργιάδης, ο οποίος σουτάρει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και απομακρύνει ο Τόμσον
* Στα τελευταία λεπτά έπεσε κάπως ο φρενήρης ρυθμός του πρώτου ημιώρου

35' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης πλασάρει ψύχραιμα τον Τόμσον και κάνει το 0-2. Υποδειγματική άμυνα ψηλά από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, που οδήγησε σε κλέψιμο της μπάλας από τον Γεωργιάδη, συνεργασία με τον Σαλπιγγίδη και τελική πάσα στον σκόρερ
38' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετική σέντρα του Σνάουτσνερ, ο Σαλπιγγίδης με πλασέ στην κίνηση σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ
* Ο "Σάλπι" πετυχαίνει το 11ο γκολ του στην Ευρώπη με την φανέλα του ΠΑΟΚ και είναι ο πρώτος στην ιστορία της ομάδας
38' Σκληρό φάουλ του Μακ Κόρμακ στον Αρίας, ο οποίος όμως σηκώνεται γρήγορα από το έδαφος
41' Ο Ο' Ντόνελ σκάβει την μπάλα για τον Τέρνερ ο οποίος πιάνει την κεφαλιά, ο Χαλκιάς προτιμά για σίγουρα να διώξει σε κόρνερ
* Ενα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
2o ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Αρχισε το δεύτερο μέρος...
46' Διπλή αλλαγή για τους Σάμροκ. Ο Τουίγκ πέρασε στην θέση του Μακ Κέιμπ και ο Κίλντουφ στην θέση του Τέρνερ
* Το... γνωστό πανό για το ΔΝΤ έκανε την εμφάνισή του και στην ΠΑΟΚτσήδικη κερκίδα στο Τάλατ
50' Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη για μαρκάρισμα από πίσω
51' ΓΚΟΛ για τους Σάμροκ. Ο Ντένεχι εκτελεί φάουλ, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα. Το γκολ... θύμισε πολύ το φάουλ του Κλέιτον στο ματς με τον Παναθηναϊκό με την διαφορά ότι η μπάλα πήγε χαμηλά
53' Ο Σάλιβαν δέχεται την κίτρινη κάρτα
55' Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο για σκληρό μαρκάρισμα
56' Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σέπαρντ πιάνει αφύλακτος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει άουτ. Αδικαιολόγητος πανικός στην άμυνα του ΠΑΟΚ
61' Ο Μπόλονι ετοιμάζει να περάσει στο παιχνίδι τον Μπαλάφα
62' Ο Λίνο δέχεται την κίτρινη κάρτα
* Ο πανικός συνεχίζεται... Με φάουλ οι Σάμροκ φέρνουν την μπάλα στην περιοχή, ο Χαλκιάς κάνει μπρος πίσω, ευτυχώς διώχνουν οι αμυντικοί
64' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπαλάφας αντί Φωτάκη
69' Δεύτερο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά στέκεται άτυχος
70' Αλλαγή για τους Σάμροκ. Ο Ράις περνάει στην θέση του Μάκ Κόρμακ
72' Ωραία συνεργασία Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδη, ο τελευταίος πασάρει στον Πορτογάλο ο οποίος αστοχεί από πλεονεκτική θέση
80' Πάσα του Σαλπιγγίδη στον Βιεϊρίνια, τελευταία στιγμή προλαβαίνουν τον Πορτογάλο οι αντίπαλοι αμυντικοί
81' Σουτ του Γεωργιάδη από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει κάτω από τα πόδια του Μπαλάφα και φεύγει άουτ
83' Μόνοκόματο σουτ του Ντένεχι μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία του Χαλκιά
* Ο Αποστολόπουλος ετοιμάζεται να περάσει στο ματς
87' Ο Βιεϊρίνια μπαίνει στην περιοχή σουτάρει αφύλακτος αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
88' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Αποστολόπουλος αντί Γεωργιάδη
* Ο νεαρός μπακ του ΠΑΟΚ κάνει ντεμπούτο με την φανέλα του ΠΑΟΚ
90' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου αντικαθιστά τον Σαλπιγγίδη ο οποίος χειροκροτείται από τους φίλους του ΠΑΟΚ
* Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+ Ο Τσιρίλο πάνω στην γραμμή σώζει τον ΠΑΟΚ μετά από άστοχη έξοδο του Χαλκιά και κεφαλιά παίκτη των Ιρλανδών
90+ Στην κόντρα επίθεση ο Τόμσον πήγε να διώξει η μπάλα βρήκε στον Βιεϊρίνια και πέρασε δίπλα από την εστία των Ιρλανδών