Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

Περιστέρι-ΠΑΟΚ 73-63...

Ξεκίνησε άσχημα μιας και στο ημίχρονο έχανε με 15 πόντους (45-25), κατάφερε να φτάσει στο -4 (48-44), αλλά στην συνέχεια οι τεχνικές ποινές που δόθηκαν στους Καλαμπόκη (αποβλήθηκε με πέντε φάουλ) και Ζουρνατσίδη, ήταν καθοριστικές.
Η διαφορά ξαφνικά έφτασε στο +16 (60-44) με το Περιστέρι να βρίσκεται συνεχώς στη γραμμή των βολών, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ, που σε μεγάλο μέρος του αγώνα σίγουρα δεν ήταν καλός, να ηττηθεί με 73-63. Οι "ασπρόμαυροι" έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία αφού στο σημείο που έδειξε να αντιδρά, κάποιες αποφάσεις είχαν ως συνέπεια να έρθει αυτό το αποτέλεσμα.

Κακό ξεκίνημα, ασταμάτητος ο Ρόμπι
Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Περιστέρι να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ (8-3) να αυξάνει την διαφορά ολοένα και περισσότερο. Ετσι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 16-7, με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να έχουν έως εκείνη την ώρα 6/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα.
Ο Ρόμπι έκανε μεγάλη ζημιά (13 πόντους στο 20-11) και κάπου εκεί με τον Καλαμπόκη να δίνει ανάσες στο σκοράρισμα, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο σε 21-17. Ο Γιαννακίδης έκανε το 21-19 και στην συνέχεια άρχισε ο... κατήφορος.
Ρόμπι (19 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) και Παναντωνίου (11 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) έκαναν ότι ήθελαν με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ, που ήταν πολύ άστοχος (1/10 τρίποντα), να βρεθεί πίσω στο σκορ με 33-23 και να είναι στο -15 (40-25) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Πλησίασε στο σκορ, αλλά "πλήρωσε" τις τεχνικές ποινές
Ο ΠΑΟΚ μπήκε ζεστός στο δεύτερο ημίχρονο και παίρνοντας βοήθειες από τους Γκόρι, Γκίντενς και Ντικούδη, συνεχώς "ψαλίδιζε" την διαφορά. Ετσι το σκορ έγινε 40-31 και στην συνέχεια 42-35, με τον "Δικέφαλο" να κάνει ένα σερί 2-10.
 Οι "ασπρόμαυροι" συνέχιζαν να παίζουν καλή άμυνα, μείωσαν στους τέσσερις πόντους (44-40) και στην συνέχεια ήρθαν τα πάνω κάτω, όταν μετά από φάουλ του Καλαμπόκη, που χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με συνεχόμενες βολές έγινε το 56-44 στο τρίτο δεκάλεπτο.
Η διαφορά έφτασε στο +16 (62-46) με άλλη μία τεχνική ποινή που δόθηκε στον Τέλη Ζουρνατσίδη, που αποβλήθηκε στην συνέχεια και ουσιαστικά κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.
ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
*Σε λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι
*Ο ΠΑΟΚ θέλει την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη στην Αθήνα μιας και είχε προηγηθεί αυτή κόντρα στο Μαρούσι
Τέλος α' δεκαλέπτου 21-17
Με τον Καλαμπόκη να δίνει σημαντικές βοήθειες επιθετικά στον ΠΑΟΚ, ο "Δικέφαλος" πλέον βρίσκεται στο -4 από το -11 (18-7) που βρέθηκε πριν λίγη ώρα
Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ
21-19 Γιαννακίδης
23-19 Σκοτ
25-19 Ρόμπι
25-21 Καλαμπόκης
28-21 Ρόμπι (συνεχίζει να κάνει τρομερή ζημιά στον "Δικέφαλο" έχοντας 16 πόντους)
28-23 Ντικούδης