Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

ΕΠΕΣΕ ΣΕ....ΚΟΛΟΣΣΟ

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο κατά το οποίο δέχτηκε 29 πόντους και έφυγε ηττημένος από την Ρόδο με σκορ 76-67. Τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα για τον "Δικέφαλο" , που πλέον προβληματίζεται στην βαθμολογία...

Η... αρρώστια του κακού δευτέρου ημιχρόνου που έχει "χτυπήσει" τον ΠΑΟΚ σε ουκ ολίγα παιχνίδια, εμφανίστηκε ξανά. Κάπως έτσι ο "Δικέφαλος" ηττήθηκε από τον Κολοσσό με 76-67 αφού στο ξεκίνημα του δευτέρου 20λεπτο ήταν... απών. Η ζημιά ουσιαστικά έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο οι "ασπρόμαυροι" δέχτηκαν 29 πόντους (και επιθετικά το σύνολο του Μαρκόπουλου είχε πρόβλημα) με αποτέλεσμα από το +5 του πρώτου ημιχρόνου (34-39), να βρεθούν στο -13 στο 30' (63-50).

Αντέδρασε μετά τα μισά του δεκαλέπτου με Γκόρι
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγούμενος με 5-8, όμως, στην συνέχεια ο Κολοσσός αντέδρασε. Με ένα σερί 10-0 οι Ροδίτες πήραν αέρα επτά πόντων (15-8) με τον Μαρτίνας Αντριουσκεβίτσιους μάλιστα στα πρώτα 5' του αγώνα να χρεώνεται με τρία φάουλ. Από εκεί και πέρα ήταν η σειρά του "Δικεφάλου" να πάρει τα... πάνω του. Με τον Γκόρι να είναι αυτός που να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, ο "Δικέφαλος" πέρασε μπροστά με 15-17 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-19.
Με ζώνη και εξαιρετικό Ντικούδη ήταν μπροστά
Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι "ασπρόμαυροι" πήραν προβάδισμα (20-21) και συνεχώς αυτό αυξανόταν (22-26 και 25-30). Η άμυνα ζώνης που έπαιζε το σύνολο του Μαρκόπουλου προβλημάτιζε τον Κολοσσό που δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και ο ΠΑΟΚ έκανε το 27-34, έχοντας εκείνη την ώρα 12/17 δίποντα και παίρνοντας βοήθειες από τον Καλαμπόκη, τον Γκόρι και κυρίως τον Ντικούδη που ήταν εξαιρετικός. Με καλάθι του τελευταίου (13 πόντους) έγινε το 30-39, για να λήξει το ημίχρονο με 34-39.
Τραγικό τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα οχτώ πόντων (34-42) με τρίποντο του Ράιτ, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο για να "ψαλιδίσουν" αυτή την διαφορά (39-43) και να περάσουν μπροστά στην συνέχεια (44-43). Ο Γκόρι "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ, έκανε το 44-45, με τον "Δικέφαλο" να προσπαθεί να βρει λύσεις στο γρήγορο παιχνίδι του Κολοσσού.
Ο Τσάμης (15 πόντους) προκαλούσε μεγάλη ζημιά στους "ασπρόμαυρους" που βρέθηκαν να χάνουν με 55-48 στο 27' και μην μπορώντας να αντιδράσουν, η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (με ένα σερί 15-0) για τους Ροδίτες (63-48) με πρωταγωνιστή τον Χόπσον), για να διαμορφώσει ο Ντικούδης το 63-50 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Δεν μπόρεσε να αντιδράσει...
Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, ήταν σταθερά μπροστά (67-53) και στο 35' το σκορ ήταν 69-56 με τον "Δικέφαλο" να δείχνει πως δεν μπορεί να αντιδράσει. Ετσι με τον Ασημακόπουλο να κάνει το 74-61 γράφτηκε ουσιαστικά ο επίλογος του αγώνα.
Κολοσσός: Λιακόπουλος 2, Χάτεν 11 (1), Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 8, Μπόικιν 10 (2), Χαρίσης 8, Τσάμης 16, Χόπσον 17 (3)

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 2, Στίγκερς 2, Γκόρι 12, Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 14 (1), Αντριουσκεβίτσιους 3, Ράιτ 3 (1), Γιαννακίδης 10 (2), Καλλές
Διαιτητές: Γκόντας-Φούφης-Διαμαντής