Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

ΠΕΤΑΞΑΜΕ 2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ...

O ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του ΟΦΗ και να νικήσει τον εξαιρετικό σήμερα Κάρολ και έμεινε στην ισοπαλία (0-0) με τους Κρητικούς στην Τούμπα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Ο "Δικέφαλος" απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα μετά το 10ο λεπτό, έκανε φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, αλλά τόσο ο Ίβιτς όταν βρέθηκε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή, όσο και ο Βιεϊρίνια μετά από ωραία ατομική ενέργεια δεν κατάφεραν να παραβιάσουν το τέρμα του Ιρλανδού τερματοφύλακα, ο οποίος με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους.

Ακίνδυνος ο ΠΑΟΚ στο β' μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε διαβασμένος και ανέκοπτε σχετικά εύκολα τις επιθέσεις του "Δικεφάλου". Ο Λάσλο Μπόλονι θέλοντας να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του πέρασε στον αγώνα τον Γεωργιάδη και τον Γιάννου, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την φανέλα του ΠΑΟΚ, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν να παρουσιάζονται επιπόλαιοι όταν βρίσκονταν έξω από την αντίπαλη περιοχή με αποτέλεσμα να πετάξουν τους πρώτους τους βαθμούς για φέτος στην Τούμπα.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Αρχισε ο αγώνας...
1' Αδύναμο σουτ του Κλάους μπλοκάρει εύκολα ο Κάρολ
* Ο Χαλκιάς είναι κάτω από τα δοκάρια, ο Έτο δεξιά στην άμυνα, ο Λίνο αριστερά, οι Μαλεζάς και Τσιρίλο στο κέντρο της αμυντικής διάταξης, οι Γκαρσία και Φωτάκης αγωνίζονται ως αμυντικά χαφ, ο Ιβιτς ως επιτελικός, ο Σαλπιγγίδης δεξιά στην επίθεση, ο Βιεϊρίνια αριστερά και ο Κλάους στην κορυφή
* Για τον ΟΦΗ ο Κάρολ είναι κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα παίζει ο Μπουλούτ, δεξιά ο Γαλανόπουλος, στο κέντρο της αμυντικής διάταξης βρίσκονται οι Ταυλαρίδης και Γεωργίου, οι Βερόν, Κάλαιτζίτς και Μπόντορ αγωνίζονται στα χαφ, ο Παπουλής δεξιά στην επίθεση, ο Σίσιτς αριστερά και ο Μάντζιος στην κορυφή
7' Σουτ του Φωτάκη μετά από στρώσιμο του Ιβιτς μπλοκάρει ο Κάρολ
9' Ο Σαλπιγγίδης φεύγει μόνος του μετά από βαθιά μπαλιά του Φωτάκη αλλά δεν καταφέρνει να βρει την μπάλα
14' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ετο σεντράρει, η μπάλα περνάει μπροστά από Αθανασιάδη και Ιβιτς, γίνεται αποδέκτης ο Βιεϊρίνια, ο οποίος σουτάρει αλλά δεν καταφέρνει να παραβιάσει την αντίπαλη εστία
15'  Σουτ του Βερόν, διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Χαλκιάς
17' Ο Φωτάκης ξαναδοκιμάζει το πόδι του, ο Κάρολ διώχνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ
18' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία εκτελεί το κόρνερ, ο Ιβιτς ανενόχλητος στην μικρή περιοχή πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ
* Ο ΠΑΟΚ έχει επιβάλει τον ρυθμό του και προσπαθεί να βρει τον δρόμο για το γκολ
23' Ο Γκαρσία εκτελεί απευθείας κόρνερ και η μπάλα περνάει μόλις άουτ
25' Ο Φωτάκης ελίσσεται ωραία στρώνει στον Γκαρσία ο οποίος σουτάρει αλλά μπλοκάρει στην γωνία του ο Κάρολ
27' Επικίνδυνη σέντρα του Σίσιτς, ο Χαλκιάς ακουμπάει λίγο την μπάλα και στη συνέχεια απομακρύνουν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ
29' Ο Παπουλής ξεκίνησε κούρσα πίσω από το κέντρο έφτασε απέναντι από τον Χαλκιά αλλά το συρτό πλασέ του έδιωξε με τα πόδια ο έμπειρος πορτιέρο του ΠΑΟΚ
33' Ο Αρίας ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι
34' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αρίας πέρασε στην θέση του Φωτάκη ο οποίος δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού
37' Κίτρινη κάρτα στον Μπουλούτ για τράβηγμα στον Έτο
41' Ο Ιβιτς σηκώνει την μπάλα, σουτάρει επιτόπου αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
43' Σέντρα του Λίνο οι αμυντικοί του ΟΦΗ προλαβαίνουν την τελευταία στιγμή τον Αθανασιάδη πριν πιάσει την κεφαλιά
* Η κατοχή είναι 64% για τον ΠΑΟΚ και 34% για τον ΟΦΗ
45' Ο Βιεϊρίνια "χορεύει" την άμυνα του ΟΦΗ σουτάρει στην κλειστή γωνία του Κάρολ αλλά ο πορτιέρο των Κρητικών διώχνει την τελευταία στιγμή
45+ Σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Ιβιτς σουτάρει απευθείας από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά για ακόμη μια φορά ο Κάρολ βρίσκεται στην σωστή θέση και μπλοκάρει
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Αρχίζει το δεύτερο μέρος...
* Οι πρώτες εκτιμήσεις λένε πως ο Φωτάκης υπέστη θλάση Α' βαθμού και θα μείνει εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων 7-10 ημέρες
51' Ο Μπουλούτ έχει πέσει στο έδαφος και το ιατρικό τιμ του ΟΦΗ του δίνει τις πρώτες βοήθειες
* Σουμπίνιο και Γεωργιάδης συμπαίκτες στον Πανσερραϊκό τα λένε κατά την διάρκεια της προθέρμανσης
56' Σέντρα του Έτο, κεφαλιά του Κλάους, διώχνει με τα πόδια ο Κάρολ, η μπάλα κοντράρει στον Ιβιτς και μπλοκάρει ο γκολκίπερ του ΟΦΗ
57' Αμφισβητούμενη φάση. Ο Ιβιτς σπρώχνεται μέσα στην περιοχή και ζητάει πέναλτι
* Η θλάση του Φωτάκη από ότι γίνεται γνωστό είναι στον προσαγωγό
59' Σουτ του Σαλπιγγίδη, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ
61' Ο Ιβιτς σκοράρει αλλά το τέρμα ακυρώνεται γιατί στην αρχή της φάσης ο Βιεϊρίνια ήταν οφσάιντ
63' Ο Λεονάρντο σηκώνεται για ζέσταμα
65' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σουμπίνιο περνάει στην θέση του Μπόντορ
66' Κόρνερ του Γκαρσία, γυριστή κεφαλιά του Βιεϊρίνια, η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
67' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ρόβας στην θέση του Βερόν.
70' Ο Γεωργιάδης θα περάσει στο ματς
72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης περνάει στην θέση του Σαλπιγγίδη
73' Κίτρινη κάρτα στον Μάντζιο ο οποίος κάνει φάουλ και στην συνέχεια κλωτσάει την μπάλα
* Ο ΠΑΟΚ δεν βρίσκει διόδους προς την εστία του ΟΦΗ με αποτέλεσμα να μην είναι ιδιαίτερα απειλητικός. Οι Κρητικοί έχουν "διαβάσει" το παιχνίδι του "Δικεφάλου"
76' Ο Μπόλονι δίνει εντολή στον Γιάννου να σηκωθεί για να περάσει στο παιχνίδι
78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιάννου περνάει στην θέση του Ιβιτς
87' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σόουζα περνάει στην θέση του Σίσιτς.
89' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για μαρκάρισμα πάνω στον Σουμπίνιο
* Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+ Σουτ του Μάντζιου μπλοκάρει εύκολα ο Χαλκιάς
ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Ετο, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Φωτάκης (34' Αρίας), Ιβιτς (78' Γιάννου), Σαλπιγγίδης (72' Γεωργιάδης), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης
Στον πάγκο κάθονται οι: Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Γεωργιάδης, Λάζαρ, Λεονάρντο, Αρίας, Γιάννου
Εκτός αποστολής έμειναν οι Σπαντάσιο και Παπάζογλου
ΟΦΗ: Κάρολ, Γαλανόπουλος, Μπουλούτ, Ταυλαρίδης, Γεωργίου, Μπόντορ (65' Σουμπίνιο), Βερόν (67' Ρόβας), Κάλαιτζίτς, Παπουλής, Σίσιτς (87' Σόουζα), Μάντζιος
Στον πάγκο κάθονται οι: Βεζυρίδης, Ρόβας, Καπάνταης, Σόουζα, Κατάι, Χόρχε Λόπεζ, Σουμπίνιο
Εκτός αποστολής έμειναν ο Ζορμπάς και ο Ουκάρ
ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
20.21 Αυτή την στιγμή γίνεται κατάθεση στεφάνων από τον ΣΦ ΠΑΟΚ Κορδελιού και από Σύνδεσμο του ΟΦΗ προς τιμήν των έξι αδικοχαμένων οπαδών του ΠΑΟΚ.
20.22 Οι φίλοι του ΠΑΟΚ κρατούν ένα πανό στο οποίο αναγράφεται "Θυμήσου τους φίλους που έφυγαν δεν έχεις τίποτα να χάσεις οι νεκροί πεθαίνουν μόνο όταν τους ξεχάσεις".
20.26 Το τύμπανο παίρνει θέση στο κέντρο του γηπέδου για να δώσει ρυθμό στις εξέδρες.
20.27 Οι δυο ομάδες κάνουν την εισοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
20.28 Ανακοινώνονται οι συνθέσεις των δύο ομάδων και οι παίκτες του "Δικεφάλου" κατευθύνονται προς τον χώρο που υπάρχει μπροστά στην θύρα 4 για να καταθέσουν στεφάνι.