Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ...

O ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Άρη, θα μπορούσε όμως, παρά τις σημαντικές απουσίες, να φύγει από το "Κλ. Βικελίδης" με το διπλό αν δεν δεχόταν ένα γκολ στο 3΄ από ολιγωρία σε εκτέλεση κόρνερ. Πανέμορφο σε δημιουργία (Λάζαρ) και εκτέλεση (Παπάζογλου) το γκολ του "Δικεφάλου" στο 48΄. Προκλητική η διαιτησία του Γιάχου που "έσπρωχνε" τους γηπεδούχους στην περιοχή του Χαλκιά με συνεχόμενα φάουλ. Αποβλήθηκε ο Μπόλονι που εκνευρίστηκε με τα λανθασμένα σφυρίγματα του Χιώτη ρέφερι...

Τι και αν αγωνιζόταν "μισός", τι και αν έκανε δώρο ένα γκολ στον Άρη, αυτός ο ΠΑΟΚ δε θα μπορούσε να χάσει ποτέ από τον πολύ κατώτερο ποιοτικά αντίπαλό του. Ο Θανάσης Παπάζογλου "κάρφωσε" την πρώην ομάδα του και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ σ' ένα παιχνίδι που ο "Δικέφαλος" θα μπορούσε να κερδίσει. Της πλάκας η διαιτησία του Γιάχου που έσπρωχνε με κάθε τρόπο τον Άρη στην περιοχή του Χαλκιά...
Ξαναφάνηκε η αδυναμία στον Αρη
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πλήρωσε με το χειρότερο δυνατό τρόπο την αδυναμία του στον αέρα. Στα δύο πρώτα λεπτά του αγώνα ο Άρης πίεσε και μετά από μία κεφαλιά του Γιάκομπ που απέκρουσε ο Χαλκιάς, ήρθε το κόρνερ και το γκολ για τους "κίτρινους" με την κεφαλιά του Λαζαρίδη σε μια φάση που όλοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ λειτούργησαν λανθασμένα. Μέχρι το 20' οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη με όπλο την καλή τους ψυχολογία, πίεσαν κυρίως με προσπάθειες του Ούμπιντες αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.
Στη συνέχεια το ανέβασμα της απόδοσης των χαφ του ΠΑΟΚ, επέτρεψε στον Δικέφαλο να ελέγξει το ρυθμό και να διατηρήσει με ευκολία μακριά από την εστία του Χαλκιά τον Άρη. Δεν μπόρεσαν, όμως, να βρουν τρόπο να γίνουν οι ίδιοι απειλητικοί καθώς οι μακρινές σέντρες ήταν πολύ προβλέψιμος τρόπος επίθεσης. Στα τελευταίε πέντε λεπτά, πάντως, ο ΠΑΟΚ έγινε ακόμη πιο πιεστικός και θα μπορούσε να φτάσει σε κάποιο γκολ στις ευκαιρίες που δημιούργησε με Βιεϊρίνια και Λάζαρ όπου ο Βελλίδης ενήργησε με ψυχραιμία.
Κυρίαρχος στο δεύτερο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε. Οι παίκτες του Λάσλο Μπόλονι αντιλήφθηκαν πως αυτός ο Άρης δε θα μπορούσε με τίποτε να τους νικήσει και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο να δείξουν την ανωτερότητά τους. Και είχαν την τύχη να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση με πολύ όμορφο γκολ του Παπάζογλου μετά από σέντρα του Λάζαρ. Ο Ρουμάνος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, βοηθούσε και ο Ίβιτς με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να διατηρήσει τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου.
Δεν κατάφερε, όμως, να βρει τους χώρους να φανεί απειλητικός στις αντεπιθέσεις λόγω των δικών τους λαθών, της κούρασης αλλά και των εκνευριστικών σφυριγμάτων του Γιάχου που με φάουλ έκλεισε τον "Δικέφαλο" στην περιοχή του και επέτρεπε τον Άρη να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ με τον μόνο τρόπο που θα μπορούσε, τα στημένα. Ο Μπόλονι βγήκε έξω από τα ρούχα του, αποβλήθηκε, γνώρισε την... κουλτούρα των οπαδών του Άρη αλλά τίποτε δεν άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Άρη στο Βικελίδης και παρότι εμφανίστηκε με πολλές απουσίες, θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Αρχίζει το ματς...
* Με την λευκή εμφάνιση παρατάσσεται ο ΠΑΟΚ. Κίτρινη φανέλα με μαύρες ρίγες ο Αρης και μαύρο σορτσάκι
2' Σέντρα από τον Ακόστα, κεφαλιά του Γιάκομπ, ο Χαλκιάς πέφτει στην γωνία του και διώχνει σε κόρνερ
3' ΓΚΟΛ για τον Αρη. Ο Ούμπιντες εκτελεί το κόρνερ, ο Λαζαρίδης πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Αξιοσημείωτο της φάσης είναι πως τον υψηλόσωμο αμυντικό του Αρη πήγε να μαρκάρει ο Βιεϊρίνια!
* Στην φάση του γκολ αν ο Χαλκιάς κάθονταν κάτω από τα δοκάρια του ίσως είχε καλύτερη τύχη
* Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δείχνουν να τα έχουν χαμένα σε αυτά τα πρώτα λεπτά
11' Μικρή διακοπή καθώς ο Ούμπιντες βρίσκεται στο έδαφος
* Ο ΠΑΟΚ μόλις πριν από λίγο κατάφερε για πρώτη φορά στο ματς να κυκλοφορήσει την μπάλα
18' Δίνεται φάουλ σε βάρος του Παπάζογλου, οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτύρονται για "σκαμνάκι" του Μίσελ
* Απαράδεκτα υβριστικά πανό έκαναν την εμφάνισή τους απέναντι από την θύρα των επισήμων. Ο Γιάχος θα έπρεπε να διακόψει το παιχνίδι για να κατέβουν
24' Πολύ σκληρό μαρκάρισμα από τον Παπαστεργιανό στον Ρομπέρ το οποίο περνά ατιμώρητο. Στην αμέσως επόμενη φάση ο παίκτης του Αρη κάνει δεύτερη συνεχόμενη επικίνδυνη προβολή και πάλι πάνω στον Ρομπέρ αλλά ξανά ο Γιάχος δεν του δείχνει την κάρτα
* Συνεχόμενα φάουλ γίνονται στους παίκτες του ΠΑΟΚ, ο Γιάχος δεν λέει να δώσει κάρτα
* Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ έχουν διαμαρτυρηθεί για τα πανό, προς το παρόν, πάντως, δεν υπάρχει καμία αντίδραση
33' Ισως τώρα αυτό να συζητούν Γιάχος και Κύρκος. Οπως γίνεται γνωστό υπάρχει απαίτηση να κατέβει άμεσα ένα από τα πανό
36' Ο Καπετάνος είναι πεσμένος στο έδαφος, ένταση μεταξύ παικτών του Αρη και του Παπάζογλου
* Τραγική έως τώρα η διαχείριση του ματς από τον Γιάχο
* Ανούσια κατοχής μπάλας για τον ΠΑΟΚ έως τώρα. 54% για τον "Δικέφαλο", 46% για τους "κίτρινους"
44' Ο Ρομπέρ κάνει κούρσα από τα αριστερά, σεντράρει, η μπάλα φτάνει στον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή, ο οποίος με σέντρα σουτ ψάχνει τους Παπάζογλου και Σαλπιγγίδη, αλλά η μπάλα περνάει από μπροστά τους και φεύγει άουτ
45+ Σέντρα σουτ του Λάζαρ, ο Βελλίδης με υπερένταση διώχνει στην αριστερή του γωνία
45+Κίτρινη στον Βελλίδη για καθυστέρηση
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Αν καθαρίσει το μυαλό των παικτών του ΠΑΟΚ και αποφύγουν λάθη σε στημένα, όπως συνέβη στη φάση του γκολ των γηπεδούχων, μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι. Φαίνεται "καθαρά" μέσα στον αγωνιστικό χώρο ότι είναι πιο ποιοτική ομάδα από τους "κίτρινους".
Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
* Ο Βλάνταν Ιβιτς θα είναι η πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ
* Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο
* Συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις για τα πανό που πρέπει να κατέβουν. Αν δεν γίνει κάτι τέτοιο δεν θα αρχίσει το δεύτερο μέρος
* Από τα μεγάφωνα έχει ανακοινωθεί να κατέβουν τα πανό, μέχρι τότε δεν θα αρχίσει το δεύτερο μέρος
21.43 Ο Γιάχος με τους βοηθούς του φεύγει για τα αποδυτήρια και δέχεται αντικείμενα. Οι υπεύθυνοι ασφαλείας του Αρη σταματούν το διαιτητικό τρίο έως ότου βγει η φυσούνα προς τα έξω
21.46 Οι του Αρη προσπαθούν να καλύψουν με άλλα πανό τα επίμαχα σημεία
21.47 Ο Γιάχος βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο και το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με δεκάλεπτη καθυστέρηση
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ιβιτς στην θέση του Ρομπέρ
* Μετά από αυτή την αλλαγή δεν άλλαξε κάτι στην διάταξη του ΠΑΟΚ. Το 4-2-3-1 παραμένει, η τετράδα μπροστά από τον Χαλκιά είναι οι Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Ετο, αμυντικά χαφ είναι οι Αρίας και Λάζαρ, δεκάρι ο Ιβιτς, στα άκρα αριστερά ο Βιεϊρίνια, δεξιά ο Σαλπιγγίδης και στην κορυφή ο Παπάζογλου
48' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ 1-1 για τον ΠΑΟΚ. Καταπληκτικό σκάψιμο του Λάζαρ για τον Παπάζογλου ο οποίος με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
50' Αλλαγή για τον Αρη. Καστίγιο αντί Ακόστα
51' Ο Σανκαρέ "κλάδεψε" τον Βιεϊρίνια, ο Γιάχος δεν δίνει φάουλ, αντίθετα δίνει κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου για διαμαρτυρία
54' Ο Γιάκομπ φεύγει από τον Κοντρέρας, ο Χιλιανός τον ανατρέπει και δέχεται την κίτρινη κάρτα
* Κροτίδες, λέιζερ και συστάσεις από τα μεγάφωνα
62' Ο Λάζαρ είναι στο έδαφος επειδή δέχτηκε την μπάλα στο στομάχι, μικρή διακοπή στο ματς
63' Ετοιμάζει Γεωργιάδη ο Μπόλονι
64' Αλλαγή για τον Αρη. Νέτο αντί Φατί
66' Ο Σνάουτσνερ βρίσκει τον Παπάζογλου μέσα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος φεύγει πλάγια και αστοχεί στο σουτ που επιχειρεί
* Ζήτησε αλλαγή ο Παπάζογλου
68' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Γεωργιάδης αντί Σαλπιγγίδη
* Ο Γιάννου σε λίγη ώρα θα περάσει στην θέση του Παπάζογλου
72' Εκτέλεση φάουλ του Νέτο, δεν μπλοκάρει την μπάλα ο Χαλκιάς και η μπάλα φεύγει κόρνερ
73' Πρόβλημα ο Παπαστεργιανός που πιάνει την μέση του, ετοιμάζεται ο Τριανταφυλλάκος
74' Αλλαγή για τον Αρη. Ο Τριανταφυλλάκος περνάει στην θέση του Παπαστεργιανού
75' Ο Βιεϊρίνια εκτελεί φάουλ, μπλοκάρει ο Βελλίδης
77' Σέντρα του Νέτο, κεφαλιά του Γιάκομπ προ του Χαλκιά, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια
79' Κίτρινη στον Πρίττα για "κλάδεμα" στον Βιεϊρίνια
80' Ο Λάσλο Μπόλονι αποβάλλεται από τον πάγκο γιατί πέταξε δεύτερη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο
81' Είναι προφανές ότι ο Γιάχος αποτελεί τον... καλύτερο επιθετικό των γηπεδούχων με τα συνεχή φάουλ που δίνει υπέρ των παικτών των "κίτρινων"
82' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Γιάννου αντί Παπάζογλου
84' Κίτρινη κάρτα στον Ούμπιντες για μαρκάρισμα πάνω στον Σνάουτσνερ
84' Κίτρινη και στον Σανκαρέ γιατί κράτησε τον Βιεϊρίνια
* Ο Μπόλονι... χειροκροτάει την κερκίδα κατά την αποχωρησή του (δέχτηκε αντικείμενα) και ζητάει να μην τον πιάνουν οι άνδρες των σεκιούριτι
90' Κίτρινη κάρτα στον Ιβιτς για κράτημα στον Καπετάνο