Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2011

ΗΤΤΑ ΜΕ 52-65 ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Την ήττα με 52-65  γνώρισε στο Παλατάκι ο ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό σε ένα ματς όπου θα μπορούσε να το είχε κερδίσει αν ήταν πιο εύστοχος στις βολές και πιο συγκεντρωμένος σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε 20 πόντους και πέτυχε μόλις 8. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ιδανικό για τον ΔΙκέφαλο  όπου και προηγήθηκε με 22-16. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ στο παγωμένο λόγω τιμωρίας Παλατάκι (κεκλεισμένων των θυρών) πλήρωσε την αστοχία του στις βολές και την κακή του αμυντική συμπεριφορά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί στο ημίχρονο με 30-36.

Κάκιστο και το ξεκίνημα  στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι ερυθρόλευκοι κάνοντας ένα 2-13 ξέφυγαν στο σκορ με 32- 49. Ο ΠΑΟΚ πρσπάθησε να απαντήσει και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε σε 43-49 ενώ το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 43-50. Ο Ολυμπιακός με ένα 0-4 έκανε το σκορ 43-54 πηγαίνοντας τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αλλά ο Στίγκερς με δίποντο μείωσε σε 45-54. Με δυο εύστοχες βολές του Ράιτ ο ΠΑΟΚ μείωσε στους επτά (47-54) αλλά ο Παπανικολάου με τρίποντο πήγε ξανά τη διαφορά στους δέκα (47-57). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 50-57 αλλά δεν έβγαλε καλή άμυνα και ο Πρίντεζης έκανε το 50-59 και λίγο αργότερα έγινε το 50-61 από τον Χάινς. Ο Ντικούδης κατέβασε και πάλι τη διαφορά στους εννιά με λέι άπ, αλλά ο Πρίντεζης έκανε το 52-63. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σπανούλης κάν οντας το 52-65.
Τα δεκάλεπτα : 22-16, 30-36, 43-50, 52-65